پدر متالورژی ایران پروفسور رامز وقار

 

 

*جوایز برترین‌های نخستین دوره جایزه ملی پروفسور وقار اعطاء شد*

     

 

 

 *اطلاعیه برگزاری دور اول جشنواره جایزه پروفسور وقار *     

       

نخستین دوره جشنواره اعطای جایزه ملی پروفسور«وقار» پدر دانش مهندسی متالورژی ایران با حضور خانواده ایشان، پیشکسوتان و فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران و فعالان صنعتی حوزه معدن و فلز، به صورت همزمان با جشن کانون فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران در روز چهارشنبه نهم اسفند از ساعت 17:00 الی 21:00 در تالار شهید دکتر چمران دانشگاه تهران برگزار می‌شود. در این مراسم، از طرح‌های برگزیده در بخش‌های دانشجویی و صنعتی در حوزه مهندسی متالورژی و مواد و بهترین رتبه کنکور سال 1402 کارشناسی دانشکدگاه تهران در رشته مهندسی متالورژی و مواد و تقدیر خواهند شد. از علاقه مندان به این استاد فقید دعوت میشود تا با حضور خود در مراسم اهدای جایزه بر غنای این مراسم بیافزایند.
 
مکان برگزاری جشنواره: خیابان انقلاب، خیابان 16 آذر، دانشکده فنی دانشگاه تهران، تالار شهید دکتر چمران 
 

                                  

 

 

 

                                             *مهلت شرکت در جایزه تا 20 ام بهمن ماه تمدید شد*

 

سال 47 گروه مهندسی متالورژی در دانشکده فنی تاسیس شد که پروفسور وقار از بانیان این اتفاق بود و برای مدتی مدیریت گروه متالورژی را بر عهده گرفت.

برخی از تالیفات پروفسور وقار عبارتند از: تهیه مواد معدنی و فرآوری مواد معدنی، فناوری میکروبی در متالورژی، آماده ‏سازی بار کوره‏ های تولید آهن و فولاد، متالورژی مس، هیدرومتالورژی، بیوتکنولوژی (کاربرد میکروارگانیسم‌ها در صنعت متالورژی) و بیش از 35 مقاله علمی. کتاب‌های وی بارها به عنوان کتاب سال برگزیده شده بود. پروفسور وقار به دلیل فعالیت علمی در زمینه متالورژی، پدر متالورژی ایران لقب گرفته بود. پروفسور وقار علاوه بر تدریس در عرصه صنعت نیز فعالیت چشمگیری داشت. از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد: کارمند شرکت کل معادن و ذوب فلزات در معادن انارک، اشتغال در معادن نخلک وابسته به شرکت کل معادن و فلزات، رئیس اداره کل ساختمان دانشگاه تهران، مشاور عالی شرکت ملی ذوب آهن ایران، عضو هیات مدیره گروه صنایع فلزی سازمان گسترش، مدیرعامل ماشین سازی اراک و سپس آلومینیوم سازی اراک، مشاور مرکز تحقیقات شرکت ملی صنایع مس ایران.

پروفسور رامز وقار، استاد برجسته و پیشکسوت دانشکده فنی دانشگاه تهران و پدر متالورژی ایران، روز شنبه ۴ مردادماه ۹۹ درگذشت.

جشنواره جایزه پروفسور وقار با هدف گرامیداشت نام و یاد پدر دانش مهندسی متالورژی و مواد ایران، زنده یاد مرحوم پروفسور وقار و ارج نهادن به فعالیت های علمی، پژوهشی و صنعتی ایشان ایجاد شده است. این جشنواره که با مشارکت صنایع معدنی و فلزی بصورت سالانه برگزار میشود، در صدد تقویت بنیه پژوهشی و صنعتی دانش مهندسی متالورژی و مواد در کشور و انتخاب برترین های این حوزه مطابق این شیوه نامه اجرایی و بر اساس آیین نامه جایزه پروفسور وقار مصوب 23 ام اسفند ماه سال 1400 می باشد.

معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی متالورژی و مواد

مردادماه 1401

فرم ثبت نام شرکت در جایزه پرفسور وقار (دانشجویی)

فرم ثبت نام شرکت در جایزه پرفسور وقار (صنعتی)

آیین نامه اجرایی جایزه پروفسور وقار                                            

شیوه نامه اجرایی جایزه پروفسور وقار

فیلم

 

 

 

فراخوان دور اول جایزه

 

 

 

شیوه ارسال مدارک:

لطفا مدارک از هر دو طریق زیر ارسال شود:

1- ایمیل vagharaward@gmail.com

2- فرم زیر

جایزه پروفسور وقار

Text to Identify